BOLEST HLAVY A AROMATERAPIE

Bolest hlavy zná každý z nás. Stala se bohužel běžnou součástí našeho života. Pokud nás hlava bolí jen občas a bolesti nemají velkou intenzitu, nějak to zvládneme, když nás ale bolí hlava často, náš běžný život i práce jsou výrazně narušeny. Nejčastějším řešením je zahnat bolesti hlavy léky, které známe z reklam. Tyto však mají vedlejší účinky, které poškozují vnitřní orgány a narušují tak křehkou rovnováhu našeho organizmu. A tak se snadno může stát, že se tímto zdánlivě jednoduchým řešením budeme motat v bludném kruhu.

Pojďme se společně podívat na různé druhy bolestí hlavy a na to, jak si pomoci přirozenou cestou pomocí esenciálních olejů. Účinek těchto olejů rozhodně není jenom placebo. Éterické oleje jsou složité chemické látky na přírodní bázi. Jejich molekuly pronikají do lidského těla spolu se vzduchem při dýchání, nebo pokožkou při koupeli, obkladu či masáži.

Krční páteř = bolest hlavy?

Nejčastější diagnózou klasické medicíny je bolest hlavy z onemocnění krční páteře. Dochází většinou ke stagnaci energie v oblasti krku. Vhodnou terapií může být i reflexní odbklokování krční páteře, kterou dokáže provést terapeut reflexologie. Jedná se o šetrné a relativně nebolestivé odblokování. Na pomoc při blokádě krční páteře doporučuji použít protikřečové éterické oleje, kterými může být například heřmánek římský, bazalka, konopí, majoránka, levandule nebo máta peprná.

Tyto éterické oleje naředíme zhruba v 3% koncentraci do rostlinného oleje a masírujeme krční páteř a stlačujeme body v okcipitální jamce. Pracujeme takéna okraji lebky, kde se často vyskytují bolestivá místa.

Můžeme přidat také éterické oleje pro celkové zklodnění a harmonizaci. To jsou například kadidlo, benzoe nebo majoránka.

Menstruační bolesti hlavy

Mnoho žen se také setkává s bolestí hlavy v období okolo menstruace. Jde o bolesti způsobené změnami v hormonální oblasti. Při bolesti před menstruací, která se vyskytuje zejména ve spáncích můžeme použít éterické oleje levandule, geránia či růže. Levanduli můžeme použít neředěnou.

Jinak si vyrobíme směs asi 5% do rostlinného oleje – růže, levandule a geránium. Můžeme přidat i šalvěj lékařskou, pokud je nám příjemná. Masírujeme oblast bederní páteře a podbřišku. Uvedené oleje můžeme použít také pro koupel.

Bolest hlavy během menstruace, kterou doprovází také zvracení, závratě, zácpa lze zmírnit inhalací bergamotu, máty, zázvoru či fenyklu. Zde obzvlášť klademe důraz na to, aby éterický olej byl příjemný a ženě opravdu voněl.

Můžeme také připravit obklad: do 1/4 chladné vody nakapeme asi 5 kapek éterických olejů, rozmícháme a ponoříme plenku nebo šátek, vyždímáme a přiložíme na hlavu.

Změny počasí

Při bolestech hlavy, kterou doprovází změny počasí sáhneme po posilujících éterických olejích jako je například jalovec, cedr, zázvor či rozmarýn. Tyto vůně rozproudí krev a celkově posilují organismus, který je oslabený a proto reaguje na změny počasí. Silice zde uvedené můžeme inahlovaz z inhalační tyčinky nebo so z nich připravíme koupel, či masážní směs – ne více než 2% koncentrace. Posilující éterické oleje nepoužíváme na noc, neboť by nám mohly způsobit nespavost.

Chřipka

Virózy, chřipky a rýmy, které doprovází celková bolest, a pak také bolest hlavy, dělíme na bolesti z horka či z chladu. Na počátku nemoci většinou začíná bolest z chladu doprovázená zimnicí, někdy zvýšenou teplotou a bíle povleklým jazykem. V takovém případě použijeme silice, které mají zahřívací charakter. Těmi mohou být například eukalyptus globulus ( pro děti je vhodnější varianta spíše eukalyptus radiata – dětem do 10 let neaplikujte do oblastí krku a obličeje), borovice, cypřiš, skořice, hřebíček a tea tree. Můžeme si vyrobit koupel – do 3 PL rostlinného oleje či mléka nakapeme celkem asi 10 kapek éterických olejů a vmícháme do teplé vody. Ponoříme se na dobu, kterou pociťujeme přijemnou.

Éterické oleje působí skvěle na dýchací cesty, uvolňuje se nos a dutiny, celkově se organismus prohřívá a bolest ustupuje. Při bolestech hlavy z horka, která může nastoupit v době, kdy horečka vykonává svou práci, nemáme zimnici, je nám spíše horko, jazyk je spíše žlutě povleklý, můžeme použít například eukalyptus citronovonný, mátu, či citron. Tyto oleje jsou spíše chladivé. Připravíme si směs ve 2% koncentraci do rostlinného oleje a masírujeme dle potřeby čelo, nosní dutiny, spánky či šíji, ne však u malých dětí. U těch je vhodnější masírovat spíše nožičky.

 

Stresová bolest hlavy

Stres je pravděpodobně také velmi častou příčinou bolesti hlavy. Přepracování, vyčerpání a únava, chaos v hlavě, vysoké nároky..v této fázi často používáme spíš terapii vedoucí ke zklidnění nervové soustavy, což pak vede k odpočinku a načerpání nových sil.

Sedativní oleje jsou například levandule, heřmánek římský, lípa, benzoe, šalvěj muškátová či petitgrain. Nejlepší aplikaci těchto silic je aromaterapeutické ošetření formou masáže, která směřuje k hlubokému uvolnění, trvá dostatečně dlouho a ošetřovaná osoba si při masáži opravdu odpočine nebo alespoň zahájí odpočinek během masáže, který pak může přetrvat do druhého dne.

Můžete však uvedené éterické oleje aplikovat i koupelí či inhalací.

 

Přeji Vám ať hlava nebolí!

Pavlína Řehulková